0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0

Позакореневе підживлення

Позакореневе підживлення

Позакореневе підживлення

Зазвичай підживлення рослин відбувається через кореневу систему, коли до ґрунту додається субстрат. Але є інший спосіб – позакореневе живлення (Foliar feeding). Для цього використовується рідке добриво, яке наноситься на листя.

Процедура позакореневого живлення може бути тимчасовою чи спеціальною процедурою, яка використовується як доповнення до основних заходів. Використовується у наступних випадках:

  1. На ґрунтах з високим рівнем кислоти чи лужності. Через такий стан рослина не отримує необхідну кількість мікроелементів.
  2. В процесі розвитку спостерігається дефіцит фосфору, калію чи інших необхідних речовин.
  3. Перед цвітінням рослини.
  4. Коренева система не може поглинати важливі для росту речовини. Це може бути висока температура ґрунту, велика кількість субстрату, погане надходження кисню чи пошкодження коренів рослини під час пересадки.

В листах рослини відбувається фотосинтез, внаслідок якого утворюються сполучення, необхідні для розвитку. Саме тому краще використовувати позакореневе підживлення, бо добрива відразу потрапляють до місця, де вони потрібні. А дія відбувається в рази скоріше та ефективніше, ніж при кореневому живленні. Поглинання речовин в рази вище саме при позакореневому способі.

Рослина потребує для росту та розвитку близько 50 мінеральних елементів. Попри те, що більшість з них необхідна у малих дозах, їх відсутність негативно впливає квіти.

Багато добрив не засвоюються рослиною через кислотність ґрунтів. Макроелементи, котрі розчиняються у воді:

  • азот – половина речовини вимивається;
  • фосфор – до 80% не засвоюється при кореневому підживлені, при цьому при позакореневому навпаки, добре засвоюється.

Залізо через кореневу систему майже не доступне, особливо у холодний період. Наявність шкідників у ґрунті та хвороб обмежують підживлення через корені.

Через позакореневе підживлення відбувається пасивне надходження речовин до рослини. Зазвичай це стається через кутикулу, продиху листя, і навіть через епідерміс. В першому випадку обмежується кількість добрива, яке може засвоїти лист при позакореневому живленні. Швидкість дифузії через мембрани залежить від ступеня концентрації елементів – добрив, які потрібні для підживлення. Тому краще додавати більш концентровані добрива для позакореневого підживлення. Саме так рослина отримує потрібну кількість корисних речовин. Але не треба допускати профіцит речовин. Існує верхнє обмеження концентрації – якщо його перевищити, листя пошкоджується хлорозами, некрозами.

Наносити добрива на листя треба з обох сторін, бо нижня частина більш пориста, тим самим краще поглинає корисні речовини. Кора рослини має менший відсоток поглинання.

Підживлення краще проводити зранку (7-10 година) чи ввечері – з 17-00 до заходу сонця. Ці періоди вибрані з наступних причин:

  • відкриті продихи на нижній стороні листа;
  • оптимальна температура, а саме 22 градуси, спостерігається саме у цей час;
  • відсутність сяяння сонця, щоб листя довше залишалось вологим, а сама рослина мала більше змоги для вбирання добрив.

Похмура погода також підходить для позакореневого підживлення, але не слід робити це перед дощем – вода змиє добрива.

Обмеження при позакореневому підживленні:

  • якщо листя пошкоджене чи вологе, не слід проводити підживлення – у такому випадку продихи будуть зачинені;
  • pH розчину повинен бути нейтральний – від 6,2 до 7;
  • несприятлива погода – дощі;
  • прямі сонячні промені – швидке висихання добрив;
  • пошкодження листків – хлорози, некрози;
  • позакореневе підживлення робиться 2 рази на місяць;
  • за два тижні до цвітіння слід припинити підживлення.

Варто зазначити, що у рослин, які мають шкірясте чи старі листя, спостерігається низький рівень проникнення добрива.

Технологія позакореневого підживлення

Для роботи знадобляться наступні матеріали та прилади:

  • оприскувач 2 л для кімнатних рослин чи 10 л для кущів, дерев;
  • добрива;
  • вода.

Поетапність:

  1. Розчин готується перед самим підживленням. Обов’язково враховуються погодні умови, температура середовища та освітлення.
  2. Готовий розчин заливається до оприскувача та починається обробка рослини. Наносити таку кількість суміші, щоб вона не текла по листю.  

Щоб побачити позитивний результат обробки, краще мати тестову рослину – кущ або квітку, яка не буде оброблятись. Можна скористатись правилом – обробити частину рослини, почекати годину, щоб побачити результат.

Препарати для позакореневого підживлення

Складання суміші самостійно:

  1. Розчин суперфосфату 2%. Він повинен вистояти добу. Якщо використовувати гарячу воду, то час приготування стає всього 10-15 хвилин.
  2. Розчин сіркокислого калію 0,5-1%.
  3. Розчин сечовини 1-3% для молодих рослин (додавати 10 г сечовини та 2 г вапна, розчинити у 10 л води), 0,3-0,5% для старого листя (ягідники, дерева).

Також для підживлення є готові розчини в садових магазинах.

Органічні добрива для позакореневого підживлення

Застосовуються:

  1. В бур’яни 0,5 кг додати 4 л води. Час вистоювання – до 3 тижнів. Після цього розчин готовий до використання. Обов’язково профільтрувати.
  2. Настойка кропиви – 1 кг трави на 10 л води. Час витримки – 1 місяць. Для підживлення готовий розчин розвести водою 1:10.

Примітка: при бродінні виділяється запах, який можна усунути за допомогою торфу чи соломи, якщо покласти на поверхню тари. 

Широкий асортимент продукції в даній категорії доступний за посиланням: https://elsa.com.ua/uk/udobreniya-dlya-cvetov/



Рекомендовані товари